Filc nie jest żadnym współczesnym wynalazkiem. Produktów z tego materiału używano w Środkowej Azji jeszcze przed naszą erą (niektóre badania pokazują, że był on znany i wykorzystywany nawet 6000 lat p.n.e.). To wyrób włókienniczy, który otrzymuje się dzięki spilśnieniu tkanin.

Do jego produkcji najczęściej używa się materiałów wełnianych (z uwagi na ich właściwości) oraz roślinnych i sztucznych. Dzięki takiemu połączeniu można stworzyć trwały wyrób, który nadaje się do przerabiania i modelowania. Istnieją różne typy filcu; grubszy jest zwykle wykorzystywany użytkowo, na przykład do uszczelniania, ze względu na jego właściwości izolacyjne oraz hydrofilne. Dodatkowo często używa się go do podbijania butów; bywa również wykorzystywany w przemyśle budowlanym.

Filc dekoracyjny to z kolei typ, z którym pracujemy najczęściej. Można z niego wykonać na przykład futerały na urządzenia elektroniczne, ozdoby świąteczne oraz różne akcesoria biurowe (podkładki, organizery, piórniki itd.). To niezwykle wdzięczny materiał, który docenia coraz więcej osób.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyliśmy pełny pakiet dodatków i akcesoriów wykonanych właśnie z filcu. W ofercie mamy również asortyment drewniany. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi projektami w zakładce ‘produkty’. Z chęcią zrealizujemy również życzenia indywidualne klientów.

O produkcie

Do produkcji naszego asortymentu używamy wyłącznie wysokojakościowego filcu. To materiał, który posiada właściwości hydrofilne, a więc pochłania płyny. Filc dekoracyjny, którego używamy na co dzień, jest cieńszy od tego użytkowego. Dzięki temu można wykonywać z niego różne elementy dekoracyjne. Przygotowujemy m.in. specjalne ozdoby przygotowywane z myślą o świętach, dodatki biżuteryjne (broszki, naszyjniki itd.), zabawki, elementy wykorzystywane w biurach oraz wiele innych.

Dla kogo? Filc tak naprawdę jest odpowiedni dla każdego. Z uwagi na jego szerokie zastosowanie, można go wykorzystywać do przygotowywania akcesoriów zarówno dla najmłodszych, jak i dla osób dorosłych. Rodzinom z dziećmi polecamy pojemniki z filcu, które doskonale nadają się do schowania wszelkich zabawek. Ponadto z tego materiału można też zrobić miękkie drobiazgi. Filc zalecamy prać ręcznie w letniej wodzie, najlepiej przy użyciu płynów przeznaczonych do delikatnych tkanin lub do prania wełny. Zalecamy delikatne obchodzenie się z mokrym materiałem. Lepiej unikać wyciskania czy wykręcania. Tkaninę wystarczy położyć na ręczniku i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu filc zachowa swój kształt oraz kolor. Nie polecamy czyścić go w pralce – może się skurczyć. Poza tym jednak elementy wykonane z tego materiału są bardzo trwałe. Nie odbarwiają się podczas kontaktu z wodą oraz nie blakną pod wpływem promieniowania słonecznego.

Z filcu dekoracyjnego można wyczarować między innymi:

  • bieżniki,
  • serwetki,
  • podkładki pod napoje,
  • pokrowce,
  • dywaniki,
  • aplikacje na ubrania,
  • kapcie,
  • scenografię,
  • ozdoby do scrapbookingu.


Elementy wykonane z filcu są bardzo efektowne, a często i misternie wykonane. Mowa tu zwłaszcza o biżuterii oraz o mniejszych elementach, których stworzenie zajmuje więcej czasu. Możemy Państwu zagwarantować, że wszystkie nasze akcesoria wykonujemy z największą precyzją.